OKUL ÇANTALARINA DİKKAT!

2012-09-05 00:24:00

Sağlıkçılar'dan velilere uyarı: "Okul çantaları çocukların sağlığını bozabilir".

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, okul çantalarının çocuğun ağırlığının yüzde 15’ini geçmemesi gerektiği bildirdi.

Recep Akdur, ağır okul çantalarının öğrencilerin günlük yaşamlarında şiddetli bel, sırt ve omuz ağrısıyla birlikte omurga bozukluklarını da tetikleyerek, omurganın C ya da S şeklini almasına (skolyoz oluşmasına) neden olduğunu bildirdi.

Sırt çantasının ve içindekilerin toplam ağırlığının çocuğun ağılığının yüzde 15’ini geçmemesi gerektiğini açıklayan Akdur, bunun da yaklaşık 12 yaşından küçük çocuklar için dört kilo, 12-15 yaş arası çocuklar için beş kilo, daha üst sınıflar için de 8 kilodan daha ağır olmamasını istedi. Akdur, çantanın uzun süre taşınmamasının önemine değindi.

“Öğrenciler okula giderken kilolarca kitap ve defteri sırt çantalarında taşıyorlar. Okul çantalarının gereğinden ağır olması ve yanlış bir biçimde taşınması, omurganın C ya da S şeklini almasına (skolyoz oluşmasına) neden oluyor. Skolyoz ise boy kısalığı, akciğer kapasitesinin azalması gibi fizik sorunların yanında estetik görünüm bozukluğuna da yol açarak kişinin ruh sağlığını da bozuyor” diyen Akdur, özellikle ilköğretim 1-5 arası sınıflar okuyan öğrencilerin çantalarına çok dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Anne ve babaların okul çantası alırken doğru çanta seçmeye özen göstermeleri gerektiğine işaret eden Akdur, alınacak sırt çantalarının, yükü, vücudun güçlü kasları üzerinde dağıtmak üzere tasarlanmış olması gerektiğini belirtti. Akdur, “Çift askılı, askı ve omuzluğu geniş, bel kayışı olan çantalar tercih edilmelidir” dedi.

ÇANTA BOŞKEN HAFİF OLMALI

İşte velilere öneriler;

-“Sırt çantası boşken olabildiğince hafif olmalı ve kendisi ek bir ağırlık getirmemelidir.

-Çok renkli, özellikle de azo boyaları içeren çantalar yerine TSE ve CE damgası olan çantalar tercih edilmelidir.

-Anne babalar çocuklarına sırt çantasını doğru kullanmayı öğretmelidir ve onları sürekli kontrol etmelidir.

-Sırt çantası her iki omuzdan asılarak orta hatta düzgün şekilde taşınmalı, bel kemeri mutlaka kullanılarak, çanta bel kemeri ile sabitleştirilmelidir.

-Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalıdır.

-Çanta çok fazla doldurulmamalı, daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın olacak şekilde konmalı, hafif eşyalar sırttan uzağa ve ceplere yerleştirilmelidir.

-Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı, uzun süre ayakta kalınacaksa sırttan çanta çıkarılmalıdır.

-Anne ve babalar çocuklarının çantalarını her gün kontrol ederek, yalnızca o günün programında yer alan ve bulunması gerekli olan kitap defter ve eşyaların taşınmasını sağlamalıdır. Böylece yük önemli oranda azalacaktır.

-Öğretmenlerin de bu konuda bilgi ve bilinçlerini arttırarak, öğrencilere ağır çantalar konusunda sürekli uyarılarda bulunmalıdırlar.

-Anne ve babaların zaman zaman çocuklarına, bel, sırt, boyun ve omuzlarında sırtında ağrı olup olmadığını sık sık sormalılar. Eğer ağrının yanı sıra elde uyuşma, karıncalanma varsa ihmal edilmemelidir. Hekime başvurulmalıdır.

Kaynak:hürriyet

0
0
0
Yorum Yaz